Kapitán verzus Skipper – Kto je kráľom morí?

Autor: Peter Ágh | Dátum: 14.10.2024 | Kategória: Hlúposti

Obrázok príspevku

1,081 slov, čas čítania: 6 minút.

Keď sa povie kapitán, predstavíte si muža v bielej uniforme, s čiapkou, ktorá sedí tak perfektne, že by ani vietor o sile 50 uzlov nepohol jej lemom. Kapitán je ten, kto má autoritu, charizmu a zodpovednosť za celú loď. Na druhej strane tu máme skippera. Skipper je ako kapitán, ale bez tej čiapky a možno aj bez takej závažnosti. Akoby bol kapitánov mladší brat, ktorý všetko zvládne, ale namiesto príkazov si občas dopraje vtip o morskej panne.

Takže, poďme sa na to pozrieť – kto je vlastne lepší, kapitán alebo skipper? A čo vlastne robia?

1. Kapitán – Boss s veľkým B

Začnime tým pravým námorníckym bossom. Kapitán je vo väčšine prípadov vrcholným šéfom. Na lodi má absolútnu moc. Predstavte si ho ako CEO veľkej spoločnosti, len namiesto Excelu a PowerPointu má kompas, mapu a lodný denník. Kapitán nikdy nepripustí, že niečo nejde podľa plánu – veď každý vie, že kapitánov plán je vždy dokonalý, aj keď je na lodi hurikán a GPS ukazuje stred Sahary.

Kapitán je ten, kto rozhoduje, kedy vyplávate, kam plávate a či dneska dostanete navyše niečo na večeru. Ale nebojte sa, ak ste na palube s kapitánom, môžete sa spoľahnúť, že vás dovedie do cieľa... aj keď sa cesta môže trochu predĺžiť. Má totiž v rukách všetky právomoci a vedomosti na to, aby plavbu zvládol, a keď sa pozrie na more, vie, či to bude pekný deň, alebo prídu problémy.

Výhoda kapitána: Kapitán má zodpovednosť za každého na palube, takže môžete byť pokojní. Ak sa niečo pokazí, je to jeho vina, nie vaša. K tomu sa pridáva aj tá čiapka. Kapitán bez čiapky je ako námorník bez plavákov – to jednoducho nejde.

2. Skipper – Týpek v pohode

Skipper je ako kapitánov mladší brat, ktorý má na všetko trochu uvoľnenejší prístup. Kým kapitán nosí uniformu, skipper si kľudne natiahne tričko a kraťasy a má nohy na kormidle, keď je všetko v poriadku. Ale nebuďte zmätení! Skipper tiež vie, čo robí. Len má trochu viac "surfovacieho" ducha. On je ten, kto vás naučí, ako si urobiť dobrú dračiu slučku, zatiaľ čo kapitán by vám už dávno dal pokarhanie za to, že neviete, čo to je.

Skipper nemusí mať veľkú čiapku, aby ste vedeli, že má pod kontrolou loď. Jeho prístup je často priateľský, a keď sa niečo pokazí, skipper to vyrieši s pokojom jogína. „Motor nefunguje? Žiadny problém, naladíme si rádio a uvidíme, čo s tým urobíme.“ Kým kapitán zvyčajne hľadí na more a kalkuluje každú vlnu, skipper sa možno zastaví, aby si urobil selfie so západom slnka.

Výhoda skipperu: Skipper je ten chlapík, s ktorým by ste chceli ísť na dovolenku. Vie, ako plachtiť, vie, čo treba urobiť, ale nebude z vás robiť námorníka, ak sa mu podarí zvládnuť veci aj sám. A ak niečo pokazíte, len sa zasmie a opraví to.

3. Zodpovednosť – Kapitán verzus Skipper

Ak ide o zodpovednosť, kapitán nesie celú váhu sveta. Keď ste kapitánom, ste ako staroveký kráľ mora – ak sa loď potopí, buď sa potopíte s ňou, alebo ste legendárny hrdina, ktorý loď zachránil. Kapitán je teda osoba, ktorá nielenže velí, ale aj zodpovedá za každé rozhodnutie. Ak sa niečo pokazí, je to jeho hlava na tanieri (nie doslova, samozrejme, pokiaľ nie ste na pirátskej lodi). Kapitán má zodpovednosť za všetkých a všetko, a to bez ohľadu na to, či ide o poruchu motora, hurikán, alebo keď niekto prevrhne súdok rumu.

Skipper je na druhej strane stále zodpovedný, ale ak sa niečo pokazí, zvyčajne je to tak, že z toho urobí vtip. Skipper je niečo ako ten učiteľ, ktorý síce učí, ale na hodinách sa smejete. Ak sa niečo pokazí, skipper sa to pokúsi vyriešiť s nadhľadom, a ak sa mu to nepodarí... no, aspoň to bol dobrý pokus.

4. Kapitánova čiapka versus skipperove slnečné okuliare

Jeden z najväčších rozdielov medzi kapitánom a skipperom je samozrejme vizuálny. Kapitán má svoju slávnu čiapku – symbol autority a moci. Bez čiapky kapitán nie je kapitánom. Je to jeho koruna. Niektorí kapitáni majú dokonca čiapky, ktoré sú tak dokonale vyžehlené, že to vyzerá, akoby práve vystúpili z vojenského prehliadky. Skipper na druhej strane často radšej nosí slnečné okuliare, šiltovku a šortky. Je to jeho štýl, pretože skipper má na veci trochu uvoľnenejší pohľad.

Ak vidíte chlapa s čiapkou, viete, že je to kapitán a treba ho brať vážne. Ak vidíte chlapa v okuliaroch a so surfovacím tričkom, máte tu skippera – kapitána, ktorý sa nestará o formalitu, ale skôr o to, aby ste si užili plavbu.

A teraz naozaj ako to je?

1. Kapitán (Master) – Najvyššia autorita

Kapitán, alebo oficiálne Master, je najvyššou autoritou na palube lode a má najväčšiu právnu zodpovednosť. V námornom práve je kapitán definovaný ako osoba, ktorá má úplnú právomoc nad loďou a všetkým, čo sa na nej deje. Je zodpovedný za bezpečnosť posádky, pasažierov, nákladu a samotnej lode.

Kapitán musí spĺňať prísne kvalifikačné požiadavky:

  • Potrebné sú rôzne certifikáty a licencia od námorného úradu, v závislosti od veľkosti lode a typu plavby (medzinárodná, vnútrozemská atď.).
  • Má na starosti dodržiavanie medzinárodných predpisov, ako sú COLREGS (Pravidlá pre zabránenie kolíziám na mori) a ďalších námorných predpisov.
  • Kapitán je tiež zodpovedný za námornú dokumentáciu, colné formality, prípadné záchranné operácie a môže konať v súlade s medzinárodným a miestnym právom.

Ak sa niečo stane – napríklad loď narazí na útes alebo dôjde k nehode na palube – kapitán je právne zodpovedný. V niektorých krajinách môže byť dokonca trestne stíhaný, ak sa preukáže, že zanedbal svoje povinnosti. Kapitánom sa obvykle stáva niekto s rokmi skúseností a vysokou kvalifikáciou.

2. Skipper – Kapitán na menšej lodi

Skipper, aj keď plní podobnú funkciu ako kapitán, operuje zvyčajne na menších lodiach, najmä na rekreačných plavidlách, jachtách alebo člnkoch. Skipper nemusí spĺňať také prísne kvalifikačné kritériá ako kapitán obchodnej lode, ale musí mať určité licencie a certifikáty, ktoré umožňujú viesť rekreačné plavidlá.

V praxi to znamená:

  • Skipper je niečo ako kapitán na menšom plavidle, a to najmä pri rekreačných plavbách, charterových jachtách alebo súkromných plavbách.
  • Na medzinárodnej plavbe je skipper tiež zodpovedný za dodržiavanie námorných predpisov, no jeho právomoci sú často obmedzené na rozsah rekreačných plavieb.
  • Skipper môže mať licenciu na vedenie lodí do určitej dĺžky alebo tonáže a nemusí spĺňať rovnaké požiadavky ako kapitán na komerčných alebo nákladných lodiach.

V skratke: Kapitán je prísne regulovaná a licencovaná pozícia s veľkou právnou zodpovednosťou na lodiach, ktoré operujú v rámci medzinárodného námorného práva a pravidiel, zatiaľ čo skipper je skôr rekreačný alebo súkromný kapitán, ktorý môže riadiť menšie plavidlá bez takých prísnych požiadaviek. Obaja majú autoritu na palube, ale kapitán operuje v rámci širšieho právneho rámca a medzinárodných predpisov.

Tagy: []