kapitánsky kurz na more v Chorvátsku - Voditelj Brodice

Autor: Peter Ágh | Dátum: 04.10.2024 | Kategória: Chorvátsko

Obrázok príspevku

569 slov, čas čítania: 3 minúty.

Dnes si priblížime ako prebiehajú kapitánske skúšky v Chorvátsku. Určite poznáte vo svojom okolí aspoň jedného človeka ktorý sa pýší tým, že je kapitán a je držiteľom povestného chorvátskeho preukazu.

Rozdiel medzi chorvátskym kapitánskym preukazom a slovenským.



Je ťažké získať preukaz "Voditelj Brodice" ? Aj áno aj nie... niekto tvrdí, že by ho mohli rovno predávať na pošte a stým sa daj aj čiastočne súhlasiť, ale také ružové to zasa nebude. Ak si porovnáme slovenské skúšky na "vodcu námorného rekreačného plavidla" tak tam je teória omnoho obsiahlejšia, skúšky sú náročnejšie ale zasa ani to z vás lepšieho kapitána nespraví (ale možno sa doplavíte aj mimo jadran).

Slovenský kapitánsky preukaz (kategória C)

  • Platí medzinárodne
  • Potrebujete ku nemu aj kurz operátora vysielačky
  • Ešte navyše vám bude treba licencia na SRC vysielačku ktorá sa na slovensku momentálne nerobí (teda slovenské úrady ju nerobia)
  • Teoretický kurz trvá približne štyri celé dni
  • platí do 12Nm od pobrežia

Chorvátsky kapitánsky preukaz (kategória B)

  • platí len v teritoriálnych vodách Chorvátska na Jadrane
  • Licencia na vysielačku je súčasťou preukazu
  • kapitánske skúšky su ľahšie a dá sa na ne naučit za pol dňa (aby ste ju spravili)
  • Teória sa preberá zväčša rovno na lodi v chorvátsku
  • platí do 12Nm od pobrežia

Čo nam z tohoto vychádza? Ak sa chcete plaviť aj niekde inde ako na Jadrane v Chorvátsku tak radšej zamierte za slovenskou licenciou aj keď cesta ku nej bude dlhšia a nákladnejšia. Ale ak je vašim cielom Navštevovať najmä Chorvátsko ktoré nam je kilometrami aj k srdcu najbližšie tak siahnite po chorvátskom preukaze. To či máte papier navoňaný, nablískaný, chorvátsky, slovenský z vás lepšieho kapitána nespraví... to len skúsenosti a ochota sa učiť.

Kde sa prihlásiť na kurz?

Na Slovensku sú desiatky škôl a inštruktorov. skúsim vypychnúť niekoľko z nich o ktorích viem, že sú v poriadku a ludí buď osobne poznám alebo som dokonca u nich absolvoval dáky kurz.

A teraz naša konkurencia:

kapitánske skúšky

Poviem osobnú skúsenosti zo Šibeníku a kde absolvujú aj moji kurzisti. V utorok ráno cca o 8:00 prihlásim kurzistov na kapitanáte. Vypíšeme formulár a ideme zapaliť poplatky do banky. S potvrdením z banky, fotografiami na preukaz, kopiou občianskeho idem naspäť na kapitanát a všetko tam odovzdam. Poobede začínajú skúšky.

Kurzistov môžu rozdeliť do viacerich skupín podľa toho koľko ludí je na ten týždeň prihlásených. Do vnútra volajú podľa mena. Preskúšaju vás z viacerích oblastí ale teda poviem ako som to mal ja... Vstúpil som do miestnosti, potkol som sa na schode a skoro rozložil na dlážke. Všetci na kapitanáte sa dobre bavili :) začiatok dobrý... prišiel som ku stolu kde mi s maketami lodí načrtli situácie s prednosťami (dve situácie). Následne mi na mape ukázali na nápis Šibeník a chceli aby som ho vyhláskoval v námornickej abecede.

Na mape ukázali na sektorový maják, na bahno na dne, izobatu a na odpichovátku nastavil dáku vzdialenosť ktorú som mal povedať. A šiel som preč... asi 3 minúty som tam bol.

Nie vždy je to také jednoduché. Mal som kurzistov ktorích poriadne preskúšali z vysielačky a to chceli od nich rôzne druhy volaní. Pan Pan, securite, mayday. Prednosti riešili aj s nočnými navigačnými svetlami či skúšali zvukové signali. Asi záleži kto ráno nastúpi na službu.

Skúška neni zložitá ale naozaj sa to treba naučiť a nepokúšať šťastie. Nabudúce si napíšeme ako prebiehala skúška na slovenskú licenciu.

Tagy: ['Kapitansky preukaz', 'dovolenka na jachte']