Námornícke povery – mýty, legendy a ako si nepokaziť plavbu
Autor: Peter Ágh | Dátum: 14.10.2024 | Kategória: Hlúposti
899 slov, čas čítania: 5 minút
Voda, vietor a plachta – základný balík pre dobrodružstvo na mori. Ale keď už človek vypláva, nie je to len o navigácii, veterných mapách a správne nabrúsenom kompase. Plavby sú totiž nasiaknuté poverami, ktoré majú pre niektorých námorníkov väčšiu váhu než predpoveď počasia. Zoberme si do rúk fľašu rumu (alebo len pomyselnú), pohodlne sa usaďme a pozrime sa na tie najbizarnejšie a zároveň najzábavnejšie námornícke povery.
1. Banány na palube? To si koleduješ!
Banán. Bežné ovocie, ktoré možno nájdete v každej domácnosti a na každom trhu. Ale keď príde reč na plavbu, banány sú zlo. Prečo? Existuje niekoľko teórií. Jedna hovorí, že staré banánové lode, ktoré vozili toto ovocie z Karibiku, sa vraj pravidelne potápali. Iní zase veria, že banány lákajú nešťastie. No a tí najodvážnejší tvrdia, že banány môžu na palube doslova fermentovať a uvoľňovať plyny, čo má za následok zlé počasie. Tak či tak, ak chceš byť na lodi v bezpečí, banány nechaj doma.
Pokiaľ teda niekto na palubu prepašuje banán, nečudujte sa, ak sa kapitán pozrie na obzor a začne niečo mrmlať o búrkach a morských príšerách. Pravdepodobne to bude len tým banánom, a nie tým, že GPS navigácia prestala fungovať.
2. Ženy na palube? Zaručené nešťastie!
Jednou z najstarších námorníckych povier je, že ženy na palube prinášajú nešťastie. Čo sa dnes zdá byť smiešne a poriadne zastarané, kedysi bola pevne zakorenená v každom námorníkovi. Podľa legendy ich prítomnosť rozptyľovala mužskú posádku, ktorá kvôli tomu nedokázala sústrediť svoje sily na bezpečnú plavbu. Ale irónia je v tom, že mnohé staré lode mali na prove vyrezané ženské postavy, známe ako figurehead, aby ich ochránili pred nebezpečenstvami mora.
Takže ako to je? Ženy na palube zlé, ale na prove lode úplne v poriadku? Tomu hovorím námornícka logika. Ak vám teda niekto dnes povie, že ženy prinášajú nešťastie, len si spomeňte na históriu. No a ak sa niekomu nepáči vaša spoločnosť na palube, len ich upozornite, že bez vás by ich loď mohla naraziť na nejaké tie problémy.
3. Pískanie na palube – búrka je na ceste
Pískanie. Jednoduchá vec, ktorá môže rozveseliť alebo pobaviť. Ale nie na palube lode. Podľa starých námorníkov pískanie privoláva búrku. Z niečoho tak nevinného sa stane zbraň hromov a bleskov. Prečo by mal taký malý zvuk privolať nešťastie? Niektorí veria, že to má spojitosť s tým, že kapitáni a dôstojníci často používali píšťalky na vydávanie príkazov. A keď niekto nevedome pískal, mohlo to spôsobiť zmätok.
Takže, keď sa vám na palube chce pískať, radšej si to rozmyslite. Ak nechcete skončiť uprostred nečakanej búrky a s rozčúleným kapitánom, ktorý si myslí, že ste tým pískaním privolali nešťastie.
4. Lode s červenými krídlami – symboly skazy?
Je tu jeden zvláštny mýtus o lodiach s červenými krídlami (alebo plachtami). Tieto lode vraj boli predurčené na skazu. Povera pochádza zo starých morských legiend, kde sa hovorilo, že červená symbolizovala krv, a teda smrť. Ak si teda mal loď s červenými plachtami, niekto by si mohol myslieť, že si zlákaný do sveta duchov, morských víl alebo iných bytostí.
Dnes sú červené plachty častejšie symbolom rýchlosti a odvahy. No ak si starý námorník, možno si pri pohľade na takú loď predstavíš ducha mŕtveho kapitána, ktorý hľadá svoju stratenú dušu. To je námornícky hororový príbeh, ktorý si vychutnáte s troškou rumu v ruke.
5. Morská panna – dobrá alebo zlá predzvesť?
Morské panny sú jednou z najzaujímavejších námorníckych povier. Na jednej strane sú nádherné a fascinujúce bytosti, ktoré údajne zachraňujú námorníkov v núdzi. Na druhej strane ich však staré príbehy vykresľujú ako podvodníčky, ktoré lákajú mužov do hlbín mora. Niektoré príbehy hovoria o tom, že ak námorník vidí morskú pannu, je to zlá predzvesť – čoskoro príde búrka alebo dokonca stroskotanie.
Ale pozor, možno je to len výhovorka tých, ktorí nedokázali riadiť loď a potrebovali obviňovať niečo (alebo niekoho) iného.
6. Pozdravte albatrosa, ak chcete prežiť
Albatros je považovaný za šťastného vtáka. Starí námorníci verili, že ak sa k albatrosovi správajú s rešpektom a láskou, prinesie im šťastie. Ale pozor! Ak niekto ublížil alebo zabil albatrosa, nešťastie bolo neodvratné. Tento mýtus bol ešte viac umocnený básňou „The Rime of the Ancient Mariner“, kde je námorník potrestaný za zabitie albatrosa.
Dnes už málokto vidí albatrosa, ak nepláva okolo Antarktídy, ale ak by ste náhodou jedného stretli, radšej mu priateľsky kývnite. Nechcete predsa pokúšať osud.
7. Čierne mačky na lodi – dobré alebo zlé?
V bežnom živote sú čierne mačky často spájané so smolou, ale na mori to bolo iné. Námorníci verili, že čierne mačky na lodi prinášajú šťastie a chránia posádku pred búrkami. Na niektorých lodiach dokonca držali čierne mačky ako „členov posádky“ a verili, že majú magické schopnosti, ktoré ich chránia pred nebezpečenstvami mora.
Ak teda uvidíte čiernu mačku na palube, nestrachujte sa. Možno vás zachráni pred nejakou tou búrkou. A ak ste kapitánom, možno vám táto mačka prinesie pokojné more a dobrý vietor.
Záver: Povery na mori dnes
Dnes sú námornícke povery viac súčasťou námorníckeho folklóru ako skutočnou vierou. Moderné technológie a navigácia už dávno nahradili staré legendy, ale stále majú svoje miesto. Možno preto, že na mori je človek vždy trochu viac otvorený tajomstvám.
Takže keď nabudúce pôjdete na plavbu a niekto si vezme banán na palubu alebo uvidíte čiernu mačku prechádzať sa po prove, len sa usmejte a nechajte sa unášať morskými vetrami... bez zbytočných obáv.
A ak niekto začne pískať, len mu povedzte, nech si radšej spieva, lebo inak budete o chvíľu v strede Atlantiku uprostred búrky. Veď kto by to riskoval?
Tagy: []